Rodzaje infekcji intymnych, objawy i pH pochwy – bez tajemnic

Rodzaje infekcji intymnych, objawy i pH pochwy – bez tajemnic

Infekcje intymne zdarzają się każdej z nas. Są to schorzenia dróg rodnych, które mogą objawiać się na kilka sposobów. Często towarzyszy im świąd, upławy, pieczenie oraz parcie na pęcherz. Mimo że wydają się podobne, to różnią się w zależności od tego, czym zostały wywołane.

Każdą infekcję intymną wyleczymy w inny sposób. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić, czy infekcja została wywołana przez bakterie, czy przez grzyby. A może mamy do czynienia z infekcją mieszaną. Jak sprawdzić i dowiedzieć się o niej więcej?

Zapachy i sygnały świadczące o infekcji

Każda kobieca pochwa charakteryzuje się tym, że żyje w niej kilkaset rodzajów mikroorganizmów. Jednak tylko niewielki procent może wywołać chorobę. Jeśli we florze bakteryjnej pochwy dominują pałeczki kwasu mlekowego i nadają jej kwaśny odczyn, to znak, że działa prawidłowo. Jeśli pH pochwy podwyższy się, to złe bakterie, takie jak drożdżaki, pałeczki E. coli czy rzęsistki spowodują infekcję intymną.

Obserwując własne ciało możemy stwierdzić, kiedy mamy do czynienia z infekcją. Pochwa poprzez zapach czy upławy sygnalizuje o stanie zdrowie, w jakim aktualnie się znajduje. Jeśli będziesz miała do czynienia z zaawansowaną infekcją, to wyczujesz dość charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Grzybicze zakażenie objawi się mocno drożdżowym zapachem, a upławy będą gęste i grudkowate. Natomiast infekcji o charakterze bakteryjnym będzie towarzyszył niepożądany, rybi zapach, a upławy staną się gęste i przybiorą żółte zabarwienie.

Pierwszym i najważniejszym zaleceniem, które należy zastosować w przypadku problemów z infekcją intymną jest wizyta u ginekologa. W tym czasie warto poświęcić więcej czasu i uwagi swojemu ciału i szczególnie zadbać o higienę intymną. Dla kobiet, potrzebujących łagodnego zabezpieczenia przy zaburzeniach mikroflory pochwy, w szczególności po kuracji antybiotykowej, polecamy naszą wielorazową wkładkę higieniczną Antibacterial. Barierowa struktura materiału, z którego powstała wkładka, uniemożliwia rozwój grzybów i bakterii, a korzystając z wkładki unikniesz wydzielania nieprzyjemnego zapachu.

Warto wiedzieć, że na ściankach pochwy naturalnie bytują pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie Lactobacillus. To właśnie one mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu w pochwie i chronią przed infekcjami. Stanowią podstawę do zachowania kobiecego zdrowia. Bakterie obecne w pochwie służą za naturalną tarczę ochronną przed zewnętrznymi i wewnętrznymi patogenami.

Co warto wiedzieć o pH pochwy?

Jeśli mówimy o infekcjach intymnych to warto dowiedzieć się nieco więcej o samym pH pochwy. To ilościowa skala kwasowości i zasadowości w roztworach wodnych, która opiera się na stężeniu jonów wodorowych w danym roztworze. Pojęcie pH wprowadził duński biochemik Søren Sørensen w 1909 roku. Nazwa stanowi połączenie dwóch składowych – litery  „p” oznaczającej potęgę i H jako oznaczenie atomu wodoru.

Jakie powinno być pH w pochwie?

Odczyn pH pochwy powinien być kwaśny, a prawidłowe pH powinno mieścić się w przedziale 3,5-4,5. To właśnie przez waginę wypływa krew menstruacyjna podczas cyklicznych krwawień czy też po porodzie krew połogowa. Warto wówczas zadbać o odpowiednią higienę intymną i zabezpieczyć się w środki higieniczne tak, aby nie zaburzać naturalnej flory bakteryjnej oraz nie niszczyć naturalnych pałeczek kwasu mlekowego.

W trosce o naszą pochwę oraz z myślą o najbardziej wrażliwych i najczystszych miejscach na ciele kobiety powstały podpaski wielorazowe Loffme. Podpaska jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych, ma wysokie parametry „oddychalności”, dzięki czemu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem w higienie intymnej dla osób zmagających się z problemami alergicznymi skóry i nawracającymi infekcjami. Ukryta w kobiecym ciele pochwa pełni tak ważne funkcje w organizmie, dlatego każdego dnia powinnyśmy myśleć o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *