Zgodnie z definicją, nietrzymaniem moczu określa się niezależny od woli wyciek moczu. Jest to zaburzenie, z którym mierzy się około 30% populacji. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jakie są rodzaje i jak sobie z nim radzić?
Głównym powodem nietrzymania moczu są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Kiedy spada poziom estrogenów, zmniejszeniu ulega elastyczność mięśni dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. To właśnie te mięśnie odpowiadają za utrzymanie narządów płciowych w prawidłowym położeniu. Ich praca jest kluczowa w okresie rozrodczym. Jeśli poziom estrogenów spadnie, to mięśnie nie utrzymają wewnętrznej struktury i dojdzie do opuszczania się narządów – w tym do zmiany położenia cewki moczowej. Dlatego problem nietrzymania moczu dotyczy głównie kobiet po menopauzie.
Jednak nie tylko. Przyczyną nietrzymania moczu bywają także porody. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu w młodym wieku to prawdopodobnie jest to związane z urodzeniem dziecka. Mimo wysokiego poziomu hormonów, dochodzi do obniżenia napięcia mięśni dna miednicy. Powodem takiego stanu jest ich uszkodzenie lub rozciągnięcie w trakcie porodu.
Gdy mówimy o nietrzymaniu moczu to należy także wspomnieć o zespole pęcherza nadaktywnego. Zgodnie z definicją jest to parcie naglące częstomocz dzienny lub nocny z nietrzymaniem moczu lub bez tego objawu. Pęcherz nadaktywny bez nietrzymania moczu określa się jako „suchy” pęcherz nadaktywny. Natomiast dla pęcherza nadaktywnego z nietrzymaniem moczu stosuje się nazwę „mokry” pęcherz nadaktywny.
Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?
Według nomenklatury International Continence Society (ICS) wyróżnia się trzy główne rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Jest to najczęstszy typ nietrzymania moczu, związany z osłabieniem mięśni dna miednicy. Słabsze mięśnie nie są w stanie prawidłowo zaciskać cewki moczowej, co w efekcie powoduje, że mocz bez naszej świadomości, wycieka z pęcherza wraz ze wzrostem ciśnienia. Dzieje się to głównie podczas wysiłku fizycznego, niekiedy także podczas kichnięcia, kaszlnięcia czy w czasie śmiechu. Kobiety cierpią na ten rodzaj nietrzymania moczu częściej niż mężczyźni.
Naglące nietrzymanie moczu
Drugi rodzaj nietrzymania moczu związany jest z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, które kurczą się zbyt gwałtownie i wcześniej, zanim otrzymamy właściwy sygnał z mózgu. Skutkiem jest nagła, intensywna oraz bardzo silna potrzeba oddania moczu, która kończy się jego wypływem w ciągu kilku sekund. Zdarza się to głównie podczas zmiany pozycji ciała, w czasie orgazmu lub pod wpływem dźwięku lejącej się wody. Naglące nietrzymanie moczu może pojawić się także podczas zapalenia pęcherza moczowego oraz jako dolegliwość towarzysząca stwardnieniu rozsianemu.
Mieszane nietrzymanie moczu
Trzecim rodzajem nietrzymania moczu jest nietrzymanie mieszane. Pojawia się gdy mamy do czynienia zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i naglącą potrzebą oddania moczu.
Wyróżnia się także inne rodzaje nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Głównym problemem tego rodzaju nietrzymania moczu jest niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza i zaleganie w nim moczu, które stopniowo prowadzi do przepełnienia. Jest to schorzenie, któremu towarzyszą takie choroby, jak: cukrzyca, neuropatia czuciowa, przepuklina dysku czy zwężenie kanału kręgowego.
Nietrzymanie moczu na tle neurologicznym
Problem nietrzymania moczu może pojawić się także w wyniku różnego rodzaju chorób na tle neurologicznym. Takie urazy prowadzić będą do uszkodzeń mózgu, rdzenia kręgowego czy nerwów. Zdarza się, że komunikacja pomiędzy mózgiem a mięśniami pęcherza jest zaburzona, czego skutkiem jest nietrzymanie moczu. Takie problemy mogą się pojawić po przebytym udarze, stwardnieniu rozsianym, w następstwie choroby Parkinsona czy demencji.
Funkcjonalne nietrzymanie moczu
Gdy mówimy o funkcjonalnym nietrzymaniu moczu to wiążę się z niezdolnością dotarcia do toalety na czas. Wynikiem są ograniczenia związane z mobilnością, problemy poznawcze czy bariery środowiskowe. Ten rodzaj dotyczy osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, często niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania.
Kropelkowe nietrzymanie moczu
Ostatni rodzaj nietrzymania moczu wiąże się z sytuacją, gdy niemal natychmiast pod oddaniu moczu, mamy potrzebę ponownego skorzystania z toalety. Oznacza to, że mocz ciągle jest obecny w cewce moczowej.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
Jeśli borykasz się z problemem nietrzymania moczu to pamiętaj, aby podjąć diagnostykę oraz odpowiednie leczenie. W pierwszym etapie wystarczy wizyta u fizjoterapeuty, który zaleci fizjoterapie urologiczną. Powinny pomóc także napary ziołowe, tzw. nasiadówki popularnie zwane Vaginal steaming. Kąpiel parowa naszej waginy z użyciem odpowiednich ziół przyniesienie nie tylko właściwą higienę, ale także poprawi elastyczność czy zregeneruje mikrourazy.
Wśród ziół, z których można skorzystać warto wymienić:
- bylicę
- piołun
- rumianek
- nagietek
- bazylię
- oregano
W czasie leczenia zachowawczego, duże znaczenie ma zmniejszenie masy ciała, regularny trening mięśni dna miednicy oraz niektóre formy elektrostymulacji. Jeśli jesteś w trakcie diagnozy lub leczenie to proponujemy Ci wielorazową wkładkę higieniczną lub wielorazową podpaskę.
Dodaj komentarz