Nauczona doświadczeniem z jednorazowymi środkami higienicznymi być może zadajesz sobie pytanie, czy wielorazowe podpaski są higieniczne. Czy nie roi się na nich od bakterii? Czy nie będą przyczyną infekcji? Czy są bezpieczne dla zdrowia?
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Przy właściwym użytkowaniu podpaski i wkładki higieniczne wielokrotnego użytku są równie higieniczne i bezpieczne jak jednorazówki, jeśli nie bardziej… Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to możliwe.
Jednorazowe podpaski – higieniczne tylko z nazwy
Specjaliści od marketingu dołożyli wielu starań, żeby jednorazowe podpaski, wkładki i tampony były postrzegane jako bezpieczne dla zdrowia. Nie bez powodu są one białe (bielone chlorem, sic!), sprzedawane w osobnych plastikowych opakowaniach i w każdym możliwym przekazie prezentowane jako synonim czystości i higieny w czasie menstruacji.
Lubimy myśleć, że jednorazowe podpaski i tampony są sterylne, umieszczamy je przecież w najbardziej intymnych strefach ciała. W rzeczywistości nie jest to jednak prawda. Plastikowe opakowania i kojarzące się z czystością kolory są jedynie przykrywką dla produktów, które nie tylko powstają na zwykłej, zazwyczaj chińskiej taśmie fabrycznej (jak wiele innych towarów przeznaczonych na półki supermarketów na całym świecie) ale również zawierają wiele szkodliwych substancji (dioksyny, pestycydy, glifosat).
Czy podpaski wielorazowe są higieniczne?
Bardzo często spotykam się z tym pytaniem. Wątpliwości przybierają różne formy:
- Czy podpaski się dopierają?
- Czy są higieniczne?
- Czy w strukturach materiału nie mnożą się bakterie?
- Czy podpaski trzeba prać je w wysokich temperaturach?
- Czy należy używać odkażacza do prania?
- Czy podpaski nie zaczną brzydko pachnieć
- Czy nie powodują infekcji?
oraz tę najbardziej powszechną
- Bleeeee, to niehigieniczne!
Określenie higieniczne rozumiem jako czyste i bezpieczne dla zdrowia. W przypadku podpasek i wkładek higienicznych wielokrotnego użytku oznacza to, że po każdym praniu, podpaska będzie pozbawiona z zewnątrz oraz w wewnętrznych strukturach resztek krwi (i innych wydzielin) oraz, że nie stworzy środowiska do rozwoju bakterii i grzybów w czasie jej użytkowania.
Sama nigdy w życiu nie użyłabym podpaski wielorazowej co do której miałabym chociaż cień podejrzeń, że może się nie dopierać lub sprzyjać namnażaniu mikroorganizmów. Wie o czym mówię każda kobieta która chociaż raz przechodziła przez uciążliwą infekcję intymną.
Jest kilka czynników które należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że podpaski są czyste przed każdym użyciem i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
1. Materiały z którego zostały zrobione
Jest kilka rodzajów materiałów z których szyte są wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne. Niektóre lepiej się do tego nadają niż inne.
To co wydaje się zdrowe i naturalne nie zawsze takie jest. Podpaski wykonane z naturalnych materiałów – bawełny lub lnu po pewnym czasie użytkowania zbijają się i usztywniają, a ciasno zbite włókna są trudne do utrzymania w czystości i bardzo powoli wysychają. W praktyce oznacza to, że po pewnym czasie w podpaskach, szczególnie grubszych pozostają resztki krwi i wydzielin które łatwo mogą stać się pożywką dla mikroorganizmów. Z tego względu podpaski z włókien naturalnych należy dość często zmieniać, do prania stosować środki odkażające i częściej niż inne wymieniać na nowe.
Drugą opcją są podpaski i wkładki higieniczne wykonane z materiałów syntetycznych np. mikro polaru, dzianiny bambusowej czy coolmaxu. Takie podpaski łatwiej utrzymać w czystości – lepiej się dopierają i szybciej schną. Niestety mają również swoje wady.
Pomimo iż teoretycznie podpaski z materiałów syntetycznych można nosić dłużej, w praktyce wiele kobiet skarży się na nieprzyjemne doznania związane z kontaktem skóry z tymi materiałami (pocenie, odparzenia), w szczególności jeśli zewnętrzna warstwa wykonana jest z PUL. Membrana PUL wzmaga ten efekt, gdyż bardzo często nanoszona jest na niskiej jakości tkaniny poliestrowe, które choć ładnie wyglądają bo są kolorowe, ograniczają swobodny przepływ powietrza powodując „zaparzanie” które sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w strefach intymnych.
Trzecią opcją są wielorazowe podpaski nowej generacji wykonane z syntetycznych materiałów barierowych – Loffme. Łączą one w sobie zalety podpasek naturalnych (są przyjemne w dotyku, nie odparzają, nie wzmagają pocenia) i syntetycznych (łatwo się dopierają i szybko schną).
Materiał z jakiego są wykonane podpaski Loffme ma właściwości antybakteryjne. Jego struktury uniemożliwiają namnażanie się bakterii i grzybów wewnątrz podpasek dzięki czemu są w 100% bezpieczne dla zdrowia. Podpaski Loffme nie zaczną brzydko pachnieć i nigdy nie będą źródłem infekcji ani reakcji alergicznej. Dzięki dużej chłonności materiału oraz zastosowaniu membrany paroprzepuszczalnej – odprowadzającej wilgoć, podpaski Loffme są bardzo cienkie i schną w ciągu zaledwie 1-2 godzin.
2. Przestrzeganie zasad prania i suszenia
Oczywiście, żeby podpaski przed każdym użyciem były czyste i bezpieczne, należy stosować się do zleceń producenta związanych z praniem i suszeniem. Instrukcje dotyczące pielęgnacji można znaleźć na opakowaniu lub metce oraz na stronie producenta.
W przypadku niektórych podpasek wskazane będzie moczenie przed praniem oraz stosowanie środków odkażających. Z racji ich szczególnych właściwości, w przypadku podpasek i wkładek higienicznych Loffme, nie jest to zalecane.
Aby podpaski były czyste przed każdym użyciem, bezpieczne dla zdrowia i służyły przez długi czas, zawsze przestrzegaj zasad prania i suszenia Jak prać podpaski Loffme?
- Spłucz krew zimną wodą.
- Nie namaczaj.
- Jeśli potrzebujesz przechować podpaski przed praniem w pralce umieść je w worku na bieliznę lub w koszu wraz z resztą prania. Możesz je złożyć w koperty jeśli chcesz aby ich wewnętrzna strona pozostała ukryta przed resztą domowników.
- Upierz ręcznie w naturalnym mydle lub w pralce z codziennym praniem w temperaturze 30-60 st. C. Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin (zatykają pory i zmniejszają chłonność materiału).
- Susz rozwieszone na suszarce lub na umiarkowanie gorącym kaloryferze.
- Raz w miesiącu zamocz podpaski gorącej wodzie lub wodzie z octem, aby przywrócić włóknom ich pierwotną strukturę i właściwości.
Post Scriptum: Jest jeszcze jedna rzecz, którą miej w pamięci oceniając bezpieczeństwo nie tylko wielorazowych podpasek i wkładek higienicznych, ale również wszystkich innych środków higienicznych. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. To, że na azjatyckim portalu jest napisane, że podpaska jest z organicznej bawełny, farbowana bezpieczną farbą i nie testowana na zwierzętach tak naprawdę … nic nie znaczy. Zanim kupisz, sprawdź, czy produkt i jego producent są godni zaufania. Jeśli coś kosztuje 0,79$ to prawdopodobnie właśnie tyle jest warte…
Dodaj komentarz